Украина, 49089, г. Днепр, ул. Суворова 35
Сварочное оборудование

+38(056)767-15-77

+38(067)561-32-24

Интернет-магазин - сварочное оборудование и комплектующие
 Статьи / Шкідливі речовини при зварюванні і навіщо потрібно фільтровентиляційне обладнання

Шкідливі речовини при зварюванні і навіщо потрібно фільтровентиляційне обладнання

Під час зварювальних робіт, при шліфуванні та суміжних хімічних і механічних процесах утворюються шкідливі речовини у формі газоподібних і твердих речовин з основних матеріалів, присадних матеріалів і забруднень.

Шкідливі речовини при зварюванні і навіщо потрібно фільтровентиляційне обладнання

Виникнення газоподібних і твердих частинок при зварювальних роботах і суміжних процесах залежить від використовуваної технології і типу основного матеріалу, (газоподібні шкідливі речовини виникають, насамперед, як продукт реакції технологічних газів і газів з навколишньої атмосфери).

Речовини у формі твердих частинок утворюються, перш за все, з присадних матеріалів які застосовуються для зварювальних робіт.

Частинки

Хімічний склад частинок при зварювальних роботах, в першу чергу, залежить від типу використовуваних присадних матеріалів.

Кількість частинок залежить від комбінації використовуваних технологій, матеріалів і потужності даної виробничої технології.

Фактори, що впливають на кількість і тип шкідливих речовин:

  • Ел.струм, напруга;
  • Тип покриття (оболонки);
  • Тип електричного струму;
  • Кут установки електрода;
  •  Діаметр електродів;
  • Метод зварювання.

Залежно від використовуваної технології - ручне дугове зварювання, термічне різання киснем, плазмою і лазером - утворюються частинки різного розміру з різною морфологією.

Вплив частинок, що приносять шкоду здоров'ю, в першу чергу залежить від розміру часток (діаметр частинок).

При різних процесах зварювання виникає дим з різними частками, діаметр яких, однак, коливається від 0,1 мкм до 1,0 мкм, здебільшого навіть в межах менше 0,4 мкм.

Ці надлегкі частки мають здатність проникати в легеневі альвеоли. Це означає, що вони проникають в найдрібніші легеневі пухирці (альвеоли), а там осідають. З легеневих пухирців вони проникають в систему кровообігу, дифундують через стінки судин і осідають в тілі людини.

Тільки розробка нових методів вимірювання в недавній час дозволила визначити величину і кількість пилових частинок, що утворюються в шкідливих речовинах в наддрібних фракціях.

Дими, що у процесі зварювальних робіт, однозначно мають здатність проникати в альвеоли:

 

Частки 0, мкм

< 0,2

< 0,4

< 0,6

< 0,8

< 1,0

> 1,0

Кількість

800

251

9

0

1

2

Кількість,%

75,3

23,6

0,9

0

0,1

0,2

Маса, %

15,9

38,7

7,5

0

8,2

29,7

 

Таблиця говорить про те, що в межах до 0,4 мкм знаходиться 98,9 % часток.

Частинки розміром більше 1,0 мкм зустрічаються дуже рідко.

Про величину частинок детально

Ручне дугове зварювання

При ручному дуговому зварюванні з покритим електродом, здебільшого, утворюються частинки в межах від 0,01 мкм до 0,4 мкм.

Дугове зварювання в захисній атмосфері

Тільки у невеликої кількості частинок, що виникають при дуговому зварюванні в захисній атмосфері, величина перевищує 0,2 мкм. Величина максимальної частки частинок знаходиться в межах від 0,01 мкм до 0,05 мкм.

І при зварюванні високолегованих сталей в захисній атмосфері величина частинок дорівнює переважно 0,01 мкм. Агломеровані частинки досягають величини до 0,5 мкм.

Зварювання за методом MIG

При зварюванні алюмінієвих сплавів за методом MIG частинки продуктів згоряння, що утворюються в процесі зварювання, практично всі без винятку, характеризуються величиною менше 0,4 мкм. І тут головна частка частинок коливається в межах від 0,01 мкм до 0,05 мкм.

Термічне різання металів

При термічному різанні - різання киснем, плазмою, лазером - виникають частинки в результаті виділення із розрізуваних матеріалів. Частинки мають діаметр від 0,03 мкм. У агломерованій формі можуть утворюватися вторинні частинки діаметром аж до 10 мкм.

Шкідливі речовини у формі газоподібних частинок

Максимальну небезпеку заподіяння шкоди здоров'ю викликають шкідливі речовини у формі твердих частинок. Але при різних технологіях виникають і шкідливі речовини у формі газоподібних частинок, насамперед, сюди відносяться:

  • Окис вуглецю;
  • Окис азоту;
  • Двоокис азоту;
  • Озон.

Окис вуглецю

Окис вуглецю (СО) - газ, який є отруйним. Утворюється в критичних концентраціях при зварювальних роботах MAG в захисній атмосфері двоокису вуглецю або при зварювальних роботах MAG в захисній атмосфері змішаного газу з високою часткою двоокису вуглецю.

Окис азоту і двоокис азоту

Окис азоту і двоокис азоту ( NOX = NO , N02 ) - газ, який є отруйним. Виникає при технологіях, з використанням автогенної техніки, при плазмовому різанні стисненим газом або азотом і при лазерній різці стисненим газом або азотом.

Двоокис азоту є небезпечною вже у відносно малих концентраціях, а у великих концентраціях вона може призвести до смертельного набряку легенів.

Озон

Озон (03) - газоподібна речовина яка утворюється, насамперед, при зварювальних роботах в захисній атмосфері від сильно відбиваючих матеріалів. Озон є дуже нестабільним газом. Наявність інших пилових шкідливих речовин в повітрі може викликати розкладання озону на кисень.

Узагальнення

Максимальну небезпеку для зварника і обслуговуючого персоналу обладнання, лазерних різальних пристроїв і т.п. представляють над дрібні частинки в межах до 0,4 мкм.

Ці частинки проникають в альвеоли і, далі, за допомогою системи кровообігу потрапляють в тіло людини, де відбувається їх осадження.

Рано чи пізно ці осадження можуть завдати важкої шкоди здоров'ю, що може привести аж до захворювання на рак.

Компанія "Самміт" як уповноважений офіційний представник компанії "KEMPER" в Україні, пропонує рішення з впровадження ефективних фільтровентиляційних агрегатів і систем для зварювальних цехів які відповідають вимогам Європейських стандартів (DIN, EN, ISO 9001:2000).